Wednesday, 30 January 2013

2012 rok rekordowy pod względem przejęć na rynku naftowym

Rok 2012 był rekordowy pod względem wartości transakcji fuzji i przejęć na rynku naftowo-gazowym - wynika z informacji firmy doradczej Ernst & Young. Eksperci obliczyli, że wyniosły one 402 mld dolarów, czyli o 19 proc. więcej niż rok wcześniej. 

92 transakcje odnotowane przez E&Y przekroczyły wartość miliarda dolarów. W roku 2011 takich transakcji było 71, choć łączna ich liczba była wówczas większa - 1664 w porównaniu do 1616 w roku 2012.
71 proc. całości wartości transakcji (284 mld dolarów) na rynku naftowo-gazowym wygenerował segment poszukiwań i wydobycia. Ponad połowa tej kwoty to fuzje i przejęcia na rynku północnoamerykańskim. E&Y zauważa przy tym gwałtowny wzrost transakcji na rynku kanadyjskim.

W sektorze downstream wartość fuzji i przejęć w 2012 roku pozostała na niezmienionym poziomie do roku poprzedniego i wyniosła 42 mld dolarów. W sumie w tym segmencie zrealizowano 162 transakcje, czyli o 6 proc. mniej niż rok wcześniej.

Zmniejszyła się wartość transakcji na rynku midstream (szeroko rozumiana logistyka naftowo-gazowa). Ernst & Young zanotował spadek o 19 proc. do nieco ponad 50 mld dolarów w 2012 roku. Tutaj również dominowały transakcje na rynku północnoamerykańskim (78 proc. całości wartości), choć i tak udział ten był mniejszy niż przed rokiem (83 proc.).

Największy wzrost liczby transakcji zanotowano w 2012 roku w segmencie usług dla sektora upstream. Według E&Y było ich 212, czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Pomimo tego łączna wartość umów była o jedną trzecią niższa niż w 2011 roku (26 mld dolarów w 2012), co jest efektem braku spektakularnych transakcji w tym segmencie. Odnotowano jednak rosnące zainteresowanie ze strony inwestorów finansowych, którzy coraz bardziej interesują się tym sektorem.

Zdaniem ekspertów E&Y 2013 rok nie przyniesie gwałtownych zmian w zakresie trendów obserwowanych na rynku fuzji i przejęć w branży naftowo-gazowej. "Wydaje się, że będziemy mieć do czynienia z tymi samymi wyzwaniami natury geopolitycznej i ekonomicznej, które obserwowaliśmy w minionym roku. Niestety nic nie wskazuje na to, by mogły one zostać szybko zażegnane" - czytamy w raporcie.

Eksperci zauważają jednak poprawę w zakresie dostępności kapitału inwestycyjnego. W znacznie lepszej sytuacji są tu jednak duże podmioty działające na rynku. Mniejsi gracze wciąż mogą mieć problemy z pozyskaniem finansowania na potencjalne transakcje.

No comments:

Post a Comment